Ljubljanski VDC Tončke Hočevar praznuje 55 let obstoja
Ljubljanski Varstveno delovni center (VDC) Tončke Hočevar je 1. oktobra obeležil 55 let od začetka svojega delovanja, s čimer je najstarejši varstveno-delovni center za odrasle z motnjo v duševnem in telesnem razvoju v Sloveniji. Slednjim preko različnih programov vodenja, varstva, dela in bivanja omogoča izboljšanje kakovosti njihovega življenja.
Kot so pojasnili v omenjenem zavodu, so bile do ustanovitve njihovega centra tovrstne ustanove pogosto del večjih, centraliziranih sistemov socialne oskrbe, kjer sta bili njihova avtonomija in možnost prilagajanja na lokalno raven precej omejeni. Danes so tovrstne institucije bistveno bolj avtonomne, večji poudarek je na strateškem upravljanju, izpolnjevanju ciljev in prilagodljivosti, so poudarili v VDC Tončke Hočevar.
"Ob ustanovitvi je bil naš zavod, tako kot drugi podobni, osredotočen zlasti na osnovno oskrbo uporabnikov, ni pa bilo tolikšnega poudarka na rehabilitaciji, socialni vključenosti in individualizaciji storitev. Skupaj z razvojem področja socialnovarstvenih storitev za osebe z motnjami v duševnem in telesnem razvoju danes varstveno-delovni centri nudimo širok nabor storitev, ki so prilagojene potrebam uporabnikov, vključno z rehabilitacijo, izobraževanjem in dejavnostmi socialnega vključevanja," je ob jubileju povedal direktor VDC Tončke Hočevar Slavko Bolčevič.
Pred več kot pol stoletja so bili modeli socialne oskrbe po njegovih besedah bolj institucionalni z manj poudarka na človekovih pravicah in individualnih potrebah uporabnikov, manj pa je bilo tudi vključevanja v širšo skupnost. Danes Bolčevič pomembne priložnosti za nadaljnji razvoj vidi predvsem na področju digitalne preobrazbe ter telemedicine in e-zdravja, pa tudi v razvoju specializiranih programov.
Ljubljanski zavod je bil leta 1968 ustanovljen kot Demonstracijsko eksperimentalni center za dnevno varstvo in delovno usposabljanje duševno prizadete mladine s 17 varovanci. Leta 1986, ko je število vključenih uporabnikov naraslo na 144, in jih je spremljalo 37 zaposlenih, se je zavod preimenoval v VDC Tončke Hočevar.
Zaradi naraščajočih potreb se je zavod razširil, tako da je trenutno v različne oblike bivanja ter vodenja, varstva in zaposlitve pod posebnimi pogoji vključenih 254 uporabnikov, zavod pa zaposluje 148 ljudi in sodeluje z več prostovoljci.
Usmerjeni so v celostno obravnavo uporabnikov v sodelovanju z zunanjimi ustanovami in njihovimi svojci ali skrbniki ter si prizadevajo za nadgradnjo že obstoječih storitev in iščejo najprimernejše rešitve za uporabnike. Njihova dejavnost obsega izvajanje socialnovarstvenih storitev varstva, vodenja in zaposlitve pod posebnimi pogoji, institucionalnega varstva, socialnega vključevanja invalidov in izvajanja zdravstvene dejavnosti.