V artKITu od jutri razstava "Hvala vam za vse ribe"

V petek, 18. oktobra, v galeriji artKIT odpirajo razstavo Maje Šubic z naslovom "Hvala vam za vse ribe". Šubic je ena redkih umetnic, ki se posvečajo tradicionalni tehniki freske, zvrsti stenskega slikarstva, ki je v srednjem veku zaznamovala umetnost Škofje Loke in njene okolice.

V artKITu od jutri razstava "Hvala vam za vse ribe"

Na tokratni razstavi bo umetnica predstavila svoje freske, ustvarjene na kamnini lehnjak, ki je bil odpadni material pri prenovi Kongresnega centra Brdo pri Kranju. Skozi samosvojo avtorsko interpretacijo Maja Šubic uspešno oživlja to starodavno tehniko v sodobnem kontekstu. Njena dela se močno navezujejo na srednjeveško umetnost, zlasti na Bestiarije, ki jih proučuje v okviru svoje doktorske disertacije. Podobe, vzete iz zgodovinskega konteksta, v njenih delih zaživijo na novo in tvorijo enovito prostorsko postavitev, ki obiskovalca postavi v preteklost in hkrati v sedanjost, s čimer vzbuja občutek sakralnega in prebuditev praspominov.

Maja Šubic velja za eno izmed vodilnih umetnic, ki s fresko raziskujejo prostor-časovne dimenzije umetnosti in podzavesti, pri čemer njeno delo ponuja intergalaktično izkušnjo potovanja skozi vesolja zavedanja umetnosti.

 

Maja Šubic se je rodila 28. avgusta 1965 v Kranju. Študirala je slikarstvo na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani in diplomirala leta 1990 pri prof. Emeriku Bernardu. Njeno delo vključuje ne le freske na arhitekturnih objektih, temveč tudi prenosljive freske na kamnino in keramiko. Navdihuje jo narava in naravoslovna literatura, kar je vplivalo na njeno ustvarjanje, kjer se je intenzivno posvečala upodabljanju družine Darwin, zlasti Charlesa Darwina in njegovega potovanja na ladji Beagle. Njena freska je obeležila dvestoto obletnico Darwinovega rojstva v njegovem rojstnem kraju Shrewsbury.

Trenutno raziskuje antično in srednjeveško naravoslovje ter ga interpretira skozi freske na kamnini lehnjak. Njeno delo vključuje tudi knjižno ilustracijo in sodelovanje pri animiranih filmih. Razstavljala je tako doma kot v tujini, njena dela pa hranijo številne zasebne in javne zbirke. Živi in ustvarja v Škofji Loki in Poljanah.

Naslov razstave je navdihnjen s prevodom četrtega dela "Štoparskega vodnika po Galaksiji" Douglasa Adamsa – "Zbogom in hvala za vse ribe" (Založba Pivec, 2015).

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.